Instrumenty perkusyjne to jedna z kategorii instrumentów muzycznych, jakie posiadają w swoim obrębie szereg rozlicznych odmian przyrządów, z których można wydobywać wielorakie dźwięki. One będą stanowiły przedmiot charakterystyki w niniejszym tekście.
Co wywołuje dźwięk?
Instrumenty perkusyjne bazują na tym, iż dźwięk jest wydobywany poprzez wprowadzanie albo całego przyrządu, albo jego części w drganie. To zaś odnosi się do uderzeń, jakie powinny być wykonywane czy to dłonią, czy też szczotką lub pałką. Niekiedy wybrane rodzaje instrumentów wydobywają z siebie melodię, kiedy je potrząsamy w całości.
Selekcja pod kilkoma względami
Podobnie jak w przypadku instrumentów szarpanych, czy też instrumentów dętych, także w obrębie instrumentów perkusyjnych wydziela się specyficzny podział. Główna klasyfikacja obejmuje zwłaszcza idiofony oraz membranofony. Idiofony są to perkusyjne instrumenty samobrzmiące, w jakich dźwięk uzyskujemy poprzez wprowadzanie instrumentów w drganie w całości. Jeżeli natomiast chodzi o membranofony, to są to perkusyjne instrumenty membranowe, gdzie źródłem dźwięku okazuje się membrana, jak wskazuje na to już samo ich nazewnictwo. Ta membrana musi zostać we właściwy sposób napięta i tym samym nie trzeba w to angażować całego instrumentu, ale wybraną jego część. Niemniej jednak trzeba wspomnieć, iż wiele idiofonów to nie od razu kategoria instrumentów perkusyjnych, czego doskonałym przykładem jest akordeon.
Jeszcze inny podział
Bardzo powszechny okazuje się także podział instrumentów perkusyjnych pod względem wysokości dźwięków. W oparciu o tę klasyfikację można wspomnieć o instrumentach o określonej bądź nieokreślonej wysokości dźwięku. Pierwsza kategoria obejmuje ksylofon, wibrafon, czelestę, kotły. Druga zaś to trójkąt, talerze, marakasy oraz bębny.