Harfa

[vc_row][vc_column width="1/6"][/vc_column][vc_column width="2/3"][vc_single_image image="108" img_size="large" alignment="center"][vc_column_text]
Do popularnych rodzajów instrumentów zaliczyć należy harfę. Jest to stylowy przyrząd produkujący niesamowicie piękne dźwięki. Do jakiej rodziny muzycznej ją się zalicza? Zajrzyj w dalsze fragmenty.
Z kategorii strunowych
Harfa jest to instrument muzyczny strunowy szarpany, którego nazwa wywodzi się z etymologicznego punktu widzenia od włoskiego pojęcia arpha. Pierwsze harfy, oczywiście w dość prowizorycznej konstrukcji, tworzone były na etapie okresu starożytności. Z wykopalisk archeologicznych wynika, iż ten rodzaj instrumentów był konstruowany chociażby w dawnym Egipcie oraz na obszarze Mezopotamii. A zatem koleje losu harf naprawdę są zawiłe, bo jak można wstępnie szacować, pierwotne formy muzyczne zbliżone do dzisiejszych instrumentów tej kategorii mają tysiące lat!
Początkowy wygląd

Pierwsze harfy tworzone były z zastosowaniem strun w ilości od paru do parudziesięciu. Przeważnie były do pudła dysponujące liczbą od trzech do dwudziestu dwóch strun i w zależności od tego, przybierały one rozmaite rozmiary. Biorąc pod uwagę te zdecydowanie największe okazy harf, grający bardzo często musiał przybierać pozycję stojącą, aby na tym instrumencie grać wygodnie i prawidłowo. Na obszarze naszego Starego Kontynentu natomiast coś, co przypominało współczesne harfy powstało w okresie średniowiecza.
Dzisiejsze harfy
Obecnie dominujące instrumenty strunowe zwane harfami składają się z dokładnie czterdziestu siedmiu strun, które zostają rozpięte na specjalnej ramie, a ta zaś jest zamocowana na dolnej części instrumentu, prowadząc do ukośnego pudła rezonansowego. Dodatkowo, w skład wyposażenia harfy wchodzi siedem pedałów. [/vc_column_text][/vc_column][vc_column width="1/6"][/vc_column][/vc_row]