Czym jest instrumentacja?

Pojęcie instrumentacja inaczej określa się termin orkiestracja. Jest to nazewnictwo wykorzystywane w muzyce, w szczególności w odniesieniu do komponowania.
W jakich znaczeniach?
Można mówić o kilku charakterystycznych znaczeniach instrumentacji. Po pierwsze jest to dyscyplina naukowa. Tym terminem wyjaśnia się sposobności techniczne oraz wyrazowe określonych instrumentów i przyrządów muzycznych. Dodatkowo instrumentacja w takim ujęciu specjalizuje się także w tłumaczeniu i interpretowaniu zasad ich współdziałania. Poza tym, że orkiestracja to dziedzina wiedzy, a w zasadzie jej odrębna gałąź, dodatkowo termin ten wielokrotnie służy także w kontekście określania jednego z najważniejszych elementów utworów muzycznych.

W odniesieniu do utworu
Biorąc pod uwagę fakt, iż instrumentacja to jedna z części utworu muzycznego, w tym znaczeniu polega na właściwym dopasowaniu instrumentów, ale też i właściwym dostosowaniu ich możliwości użytkowania do realizowanego dzieła artystycznego. A zatem w praktyce i wielkim skrócie zarazem, chodzi o to, że specjaliści z dziedziny orkiestracji specjalizują się w rozpisywaniu muzyki na ściśle określone instrumenty całej orkiestry. Co więcej, jest to także celowe kreowanie bogactwa orkiestrowego. Eksperci z tej dziedziny trudnią się na co dzień zarówno modelowaniem artykulacji, jak też zestawianiem ze sobą rozmaitych brzmień wielorakich instrumentów. Dodatkowo w grę wchodzi także przykuwanie większej uwagi do dynamiki oraz efektów muzycznych.