Puzon

Czy wiesz, skąd wzięła się nazwa puzon? Czy potrafisz przyporządkować ten instrument do jednej z paru wyszczególnianych dzisiaj kategorii przyrządów muzycznych? Poczytaj, co mamy Ci do zaprezentowania na temat tego instrumentu w dalszych częściach naszego tekstu.
Dęty blaszany
Puzon jest to jeden z charakterystycznych rodzajów instrumentów z dziedziny instrumentów dętych blaszanych. Wywodzi się, jak z resztą szereg innych instrumentów z tej kategorii przyborów z języka włoskiego i nawiązuje do tamtejszego terminu trombone. Zdaniem muzykologów, puzon był doskonale znany ludzkości interesującej się szeroko rozumianym tworzeniem dźwięków już w wieku szesnastym. Miało to miejsce na terenie całego Starego Kontynentu, gdzie ten instrument został błyskawicznie rozpowszechniony. Niemniej jednak najpierw znalazł swoje nadrzędne zastosowanie http://www.fizjosport.krakow.pl w muzyce kościelnej. Dodatkowo wspierany był chórem. Z czasem natomiast zaczęto „wyprowadzać” ten instrument także poza bramy kościołów i wprowadzać do klasycznych orkiestr.

Specyficzna budowa
Cechą charakterystyczną puzonów jest przede wszystkim jego budowa oparta na pięciu klasycznych wielkościach, a mianowicie od szesnastego wieku zaczęto tworzyć puzony sopranowe, tenorowe, basowe, kontrabasowe i altowe. W zasadzie istniał w selekcji puzon sopranowy, jednakże nie był on bardzo mocno rozpowszechniony, praktycznie nie użytkowano go. Pod względem budowy natomiast, ten instrument zbudowany jest z dwóch cylindrycznych rur, jakie wykonane są z blachy. Zestawione są one w linii równoległej, a w dolnej ich części zostają powiązane poprzez kolejną rurę – jaka przybiera kształt litery U.