Membranofony – klasyfikacja

Instrumentami perkusyjnymi membranowymi czyli inaczej mówiąc w skrócie membranofonami rozumie się szereg rozmaitych przyrządów muzycznych, które według Curta Sachsa mają grać poprzez wprowadzanie membrany w drgania.
Praktyka gry
W membranofonach należy wspomnieć o źródle dźwięku w postaci wibratora, jaki w charakterystyczny sposób drga. Przeważnie ten typ instrumentów posiada membranę zrobioną ze skóry bądź z błony. Do wibracji dochodzi poprzez specyficzne uderzenia realizowane albo dłonią, albo szczotką, albo pałką. Jeżeli chodzi o membranę to musi ona zostać właściwie rozpięta, a ściślej- na korpusie – stożkowym, cylindrycznym. W ten sposób korpus ten pełni jednocześnie funkcję pudła rezonansowego.

Klasyfikacja według…
To, w jaki sposób dzieli się membranofony zależne jest od szeregu czynników. Do nich zalicza się zwłaszcza właściwości akustyczne. Biorąc ten czynnik od uwagę pojawia się wyodrębnienie dwóch kategorii- o nieokreślonej wysokości dźwięku oraz o określonej wysokości dźwięku. Pierwsza grupa to takie instrumenty membranofonowe jak bębny, w tym bęben mały, bęben wielki i tom-tom. Z kolei o konkretnej wysokości dźwięku są przykładowo kotły. Biorąc natomiast sposób wprawiania w wibrację, wydziela się podział na membranofony pocierane, dęte, uderzane. Dęte to na przykład mirliton, z kolei uderzane to te z zastosowaniem dłoni, palców, pałki – kotły, bęben czy też tom-tomy. Dodatkowo warto także wspomnieć o paru przykładanych membranofonów pocieranych, w tym palcami czy dłonią od wewnątrz- chociażby bęben obręczowy. Dodatkowo do tej kategorii instrumentów zalicza się także tamburyn.