Czym wyróżnia się klasyczna altówka?

Wśród popularnych rodzajów instrumentów muzycznych, należy wyszczególnić altówkę. Skąd wzięło się to nazewnictwo i jakiego typu przyrządu się ono tyczy?
Etymologicznie
Określenie altówka wywodzi się z języka włoskiego, a dokładniej rzecz biorąc wzięło się ono od słowa viola. Najpierw stosowano jednakże znacznie dłuższe sformułowanie, a mianowicie viola do gamba, które odnosiło się do specyficznych typów instrumentów bazujących na graniu w pozycji takiej, by sprzęt był przetrzymywany między kolanami osoby grającej. W zasadzie altówka zrodziła się w oparciu o inny instrument, również bardzo powszechny, jakim jest opierana na ramieniu viola da braccio.

Data powstania
Nie jest łatwo określić konkretną datę stworzenia pierwszej altówki, ale prawdopodobnie był to koniec wieku szesnastego, jak wskazują na to liczne zapiski utrwalone na kartach historii. Z dotychczas odnalezionych, muzealnych arcydzieł z zakresu dawnych instrumentów muzycznych należy wspomnieć przede wszystkim o „okazie” prastarej altówki, która została skonstruowana według badaczy w roku 1580. Jej autorem okazuje się P. Zanetti.
Klasyfikacja
Altówka jest to instrument, który został zakwalifikowany do instrumentów strunowych smyczkowych. Pod względem budowy przypomina ona nieco klasyczne skrzypce, ale w odróżnieniu od nich jest znacznie większa. W związku z tym, można stwierdzić, iż inna jest także barwa wydobywanego z niej dźwięku. Należy wspomnieć o tym, iż altówka w swej standardowej postaci przekracza rozmiarowo wielkość skrzypiec o jedną siódmą. Ma ona także smyczek dość cięższy oraz nieco dłuższy.